درباره روستاي آقچري

روستای آقچری در غرب تهران واقع شده و ۱۱۰ کیلومتر از تهران تا این روستا فاصله است. این روستا نزدیک شهر طالقان و از توابع شهر آبیک در استان قزوین بوده و برای رسیدن به آن باید از شهر های کرج ، هشتگرد و آبیک بگذریم و وارد جاده طالقان شویم. سپس با پشت‌سر گذاشتن شهرک زیاران و روستای خوزنان می‌توان وارد این روستا شد. روستای آقچری تقریباً ۵۰ کیلومتر با استان قزوین فاصله دارد. وجود اماکن دیدنی و مردمی خون گرم ، آب و هوای معتدل و از همه مهم‌تر شهدای هشت سال دفاع مقدس بر ویژگی‌های این روستا افزوده است. موقعیت دقیق این روستا بعد از زیاران می‌باشد.
آقچری در لغت به معنای چراگاه سفید بوده و یک واژه ترکی است. این روستا دارای معادن سنگ بوده که سهام دارانی را به خود جذب کرده‌ است.

جستجو
جديدترين نظرات ارسالي
خبرنامه پيامكي

 SMS: 20009195151505
شما می توانید با ارسال عدد 1 به شماره پیامک سایت عضو خبرنامه پیامکی شده و آخرین اخبار سایت را از طریق موبایل دریافت نمائید
Email : aqchari |@| gmail.com

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘معرفي‌نامه’

یکی از چشمه‌های روستای آقچری با آبی گوارا و زلال، خروس چشمه نام دارد. علت نام‌گذاری آن، بنا به پرس‌و‌جوهای ما، وجود یک قطعه خروس طلا بوده که مردمان روستا بر این باورند درگذشته گنجی در این چشمه که خروس طلایی بوده یافت شده و بر همین اساس، این چشمه به “خروس چشمه” نام‌گذاری شده است.

در ضلع شمالی این چشمه، آبشاری مصنوعی و زیبایی وجود دارد که جلوه خاصی را به این منطقه افزوده است. البته این آبشار نهایتاً به خروس چشمه منتهی می‌شود.

نقشه طرح هادي روستاي آقچري كه قبلاً وعده انتشار آن را در سايت روستاي آقچري داده بودم، هم‌اكنون آماده شده و شما مي‌توانيد آن را با كيفيت بالا، دريافت كنيد. شايان ذكر است كه اين نقشه به همت بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان قزوين تهيه شده است.

پانوشت : قالب (پوسته) سايت روستاي آقچري با طرحي جديد به روز شده است. اميدواريم از طرح و قالب جديد سايت راضي باشيد. پيشنهادات خود را در خصوص قالب جديد سايت روستا با ما در ميان بگذاريد …

اسپرسان محله‌ايست زيبا كه در روستاي آقچري واقع شده است. علت نام گذاري اين محل، وجود گياهي به نام اسپرسان مي‌باشد. وجود ويلاها و خانه‌هاي چشم‌گير و مدرن در اين محله و همچنين چشمه حسن‌بك در انتهاي اين مكان بر زيباي‌هاي آن افزوده است. در فصل بهار نيز رويش گل و گياهاني زيبا نظير لاله وحشي زيبايي‌هاي خاص خودش را دارد كه اسپرسان نيز از اين امر مستثني نيست.

همانطور كه در ابتداي مطلب اشاره شد، در انتهاي محله اسپرسان چشمه‌اي به نام حسن‌بك با آبي گوارا و زلال وجود دارد كه تصاوير زير خود گوياي اين مطلب است.

همانطور که می دانید روستای آقچری در غرب تهران واقع شده و از توابع شهرستان آبیک در استان قزوین می باشد و برای رسیدن به این روستا باید از جاده طالقان استفاده کنیم. جاده طالقان تقریباً 15 کیلومتر بعد از سیمان آبیک بوده که از این جاده می توان به روستاهایی نظیر آقچری، خوزنان، صمغ آباد و شهرک زیاران و شهرک اصلی طالقان و روستاهای بالا طالقان دسترسی داشت.

در اوایل جاده طالقان، به شهرک زیاران می رسیم. شهرک زیاران در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته و هم اکنون دارای امکانات رفاهی و تفریحی خوبی می باشد. در این شهرک، فروشگاه بزرگی به نام “فروشگاه ایلوند” قرار دارد که اکثر مردم روستای آقچری از این فروشگاه مواد غذایی، میوه و لبنیات مورد نظر خود را تهییه می کنند. جالب است بدانید که فروشگاه مواد غذایی ایلوند داری سایت به نشانی Ilvand.ir  نیز بوده و همچنین کارکنان آن به سایت آقچری لطف داشته و دیدگاه های خود را همواره در سایت روستا درج می کنند.

 

بعد از عبور از شهرک زیاران و روستای خوزنان، به اولین نیروگاه خورشیدی کشور می رسید. این نیروگاه خورشیدی در ابتدای جاده ورودی روستای آقچری قرار گرفته است.

و نهایتاً بعد از این نیروگاه خورشیدی، سنگ بزرگی (بخوانید پیلا سنگ !) را مشاهده می کنید که روی آن نوشته شده ” به روستای آقچری خوش آمدید ” …

امام‌زاده محمد و عبدالله از نوادگان امام كاظم (ع) :
در روستاي آقچري زيارت‌گاه مقدسي از نوادگاه امام موسي كاظم (ع) قرار دارد كه مورد توجه سكنه روستا و سايرين قرار گرفته است. ضريح جديد نيز نصب گرديده است.

امام زاده محمد و عبدالله از نوادگان امام كاظم (ع)

اسپرسان :
نام محلي است زيبا و ديدني با خانه‌هايي مدرن كه در روستاي آقچري واقع شده است. علت نام‌گذاري آن نيز وجود گياهي به نام “اسپرسان” مي‌باشد. در اين محل همچنين چشمه‌اي روان جريان دارد.

اسپرسان

اسب چشمه :
پائين آستانه مقدس امام‌زاده روستاي آقچري دره‌اي است كه در آن چشمه اي با آب زلال و گوارا جريان داشته كه به “اسب چشمه” معروف است. در اين محل همچنين بوته‌هاي تمشك جنگلي نيز وجود دارد.

اسب چشمه

الماسي دره :
پائين دره امام‌زاده روستاي آقچري به “الماسي دره” مشهور است. البته علت نام‌گذاري آن هنوز مشخص نيست ولي به احتمال فراوان در اين محل الماسي پيدا شده كه اين نام را مطابق با آن انتخاب كرده‌اند.

الماسي دره

خروس چشمه :
اين چشمه كه از آب گوارا و ثمر بخشي برخوردار است به اين دليل كه در گذشته در اين محل قطعه‌اي از خروس طلا يافت شده،”خروس چشمه” نام‌گذاري شده است.

خروس چشمه

آستانه مقدس شهدا :
روستاي شهيد پرور آقچري ، مقبره مقدس شهداي هشت سال دفاع مقدس كه نياز به توضيح خاصي ندارد. جهت شادي روح شهداي اسلام دعا كنيد.

شهدا آقچري

كاهم دره :
بعد از عبور از گورستان روستاي آقچري و طي مسافتي كوتاه و نزديك به خروس چشمه دره‌اي با درخت‌هايي نظير گردو و آلبالو و تمشك وجود دارد كه به “كامبور دره” مشهور است.

كاهم دره

مسجد روستاي آقچري :
اين مسجد كه به مسجد امام حسين (ع) مشهور است از گذشته در روستا بوده  و هم‌اكنون بازسازي شده است. مسجد روستاي آقچري جزء قديمي‌ترين بناهاي روستا به شمار مي‌آيد.

مسجد روستاي آقچري

ليست باغ ها ، كوه ها ، محل ها و ساير اماكن روستاي آقچري

روستاي آقچري در غرب تهران واقع شده و 110 كيلومتر از تهران تا اين روستا فاصله است. اين روستا نزديك شهر طالقان و از توابع شهر آبيك در استان قزوين بوده و براي رسيدن به آن بايد از شهر هاي كرج ، هشتگرد و آبيك بگذريم و وارد جاده طالقان شويم. سپس با پشت‌سر گذاشتن شهرك زياران و روستاي خوزنان مي‌توان وارد اين روستا شد.
روستاي آقچري تقريباً 50 كيلومتر با استان قزوين فاصله دارد. وجود اماكن ديدني و مردمي خون گرم ، آب و هواي معتدل و از همه مهم‌تر شهداي هشت سال دفاع مقدس بر ويژگي‌هاي اين روستا افزوده است.
موقعيت دقيق اين روستا بعد از زياران مي‌باشد. آقچري در لغت به معناي چراگاه سفيد بوده و يک واژه ترکي است. اين روستا داراي معادن سنگ بوده که سهام داراني را به خود جذب کرده‌ است.