درباره روستاي آقچري

روستای آقچری در غرب تهران واقع شده و ۱۱۰ کیلومتر از تهران تا این روستا فاصله است. این روستا نزدیک شهر طالقان و از توابع شهر آبیک در استان قزوین بوده و برای رسیدن به آن باید از شهر های کرج ، هشتگرد و آبیک بگذریم و وارد جاده طالقان شویم. سپس با پشت‌سر گذاشتن شهرک زیاران و روستای خوزنان می‌توان وارد این روستا شد. روستای آقچری تقریباً ۵۰ کیلومتر با استان قزوین فاصله دارد. وجود اماکن دیدنی و مردمی خون گرم ، آب و هوای معتدل و از همه مهم‌تر شهدای هشت سال دفاع مقدس بر ویژگی‌های این روستا افزوده است. موقعیت دقیق این روستا بعد از زیاران می‌باشد.
آقچری در لغت به معنای چراگاه سفید بوده و یک واژه ترکی است. این روستا دارای معادن سنگ بوده که سهام دارانی را به خود جذب کرده‌ است.

جستجو
جديدترين نظرات ارسالي
خبرنامه پيامكي

 SMS: 20009195151505
شما می توانید با ارسال عدد 1 به شماره پیامک سایت عضو خبرنامه پیامکی شده و آخرین اخبار سایت را از طریق موبایل دریافت نمائید
Email : aqchari |@| gmail.com

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘با اهالي روستا’

با خبر شديم كه نسخه چاپي صفحات سايت روستاي آقچري در بين مردم روستا دست به دست شده است. خادم مسجد امام حسين (ع) روستا (آقاي رضا شيرازي) نيز با ديدن تصوير و مطلب خود كه قبلا در اينجا منتشر شده بود، خوشحال شده بود:

در هنگام اذان ظهر نيز سري به مسجد روستاي آقچري زديم و تصوير زير را تهيه كرديم:

روز دوشنبه 27 / 2/ 89 براي تهيه نقشه هادي روستاي آقچري سري به آقايان تنكماني و شيرازي كه در مشاور املاك روستا مستقر بودند زديم كه به زودي اين نقشه براي دانلود در سايت منتشر مي‌شود.

(سمت راست آقاي اسماعيل تنكماني و سمت چپ آقاي ايوب شيرازي)

چهارشنبه ای ( 12 اسفند ) بعد از اذان مغرب و نماز بود که آقا رضا سرزده به خونه اومد. ما هم بعد از سلام و علیک و کمی صحبت فرصت رو غنیمت شمرده یه عکس از ایشون که زیر کرسی هم هست گرفتیم. لازم به ذکره که آقا رضا شیرازی مسجدبان روستای آقچری است. همونطوری که خودش می گفت ، زن و فرزنداش زیاران هستن و خودش آقچری هست ، چون فعلا در آقچری مکان آموزشی فعال وجود نداره.

اين سه تصوير كه شما هم‌اكنون مشاهده مي‌كنيد مربوطه به چند دهه قبل بوده و واقعاً بي‌نظير مي‌باشد. تمام اين‌ها مي‌تواند خاطرات قديمي‌هاي روستاي آقچري را زنده كند. به هر حال شما هم اگر اين افراد را مي‌شناسيد، در نظرات اعلام فرمائيد.

با تشكر از آقاي برات‌علي محمد عليزاده كه اين تصاوير را در اختيار ما قرار دادند.

روز گذشته به منزل برات‌علي محمد عليزاده رفتيم ، خانه‌اي قديمي و كوچك در شرق تهران. او از بزرگان روستا محسوب مي‌شه كه از موقعي كه ما يادمون هست تنها در اين خانه كلنگي ساكن هست. الان بازنشته هست و بازاري، به قول خودش تو منوچهري رفت و آمد زيادي داره و سرشو با عتيقه و اجناس و كتب و قالي‌هاي دست‌باف قديمي گرم كرده.
تو اقوام به عمو معروفه ، اقوام هم نهايتاً سالي يكي دو بار بهش سر بزنن. آدم خوبيه ولي اخلاق خاص خودشو داره، نمي‌دونم چرا نمي‌زاره يه خط تلفن يا موبايل براش تهيه بشه، خودش مي‌گه نمي‌خرم، پولشم دارم ! ديگه الله اعلم !
جمعه‌اي كه سرزده رفتيم خونش، گفت چرا خبر نداديد؟ ما هم به شوخي گفتيم زنگ زديم و تلفن را برنداشتيد! دريغ از يك خط تلفن!
بهش گفتيم عمو، خوشه چندي؟ گفت ما به اين خوشه موشه‌ها كاري نداريم! فقط اينو بدون 16000 تومان از حقوقم كسر شده! بهش گفتيم عمو، شاه يا خميني (ره)؟ گفت خدا هر جفتشون رو بيامرزه ! بگذريم …
رفت آلبوم عكسشو آورد، عكس‌هاي ديدني و بي‌نظير از گذشته‌ها، از خاطرات تكرار نشدني روزگارهاي دور در آقچري، گفتيم عكس‌ها رو مي‌دي به ما اسكن كنيم بزاريم تو سايت؟ طبق معمول پاسخش منفي بود! ما هم گفتيم همينم از دست مي‌ديم، بزار با موبايل از روشون عكس بگيريم، از هيچي كه بهتره …

1- تصوير اول ، برات‌علي محمد عليزاده را در روزگاران گذشته و ايام جواني نشان مي‌دهد.

 

2- تصوير دوم، جديدترين تصوير برات‌علي محمد عليزاده مي‌باشد.

3- تعزيه‌خواني ايام دور در روستاي آقچري در اين تصوير مشخص است.

مابقي تصاوير در روزهاي آينده منتشر مي‌گردد …

كرم رو كه يادتون هست ؟ “ كرم ” از اهالي قديمي آقچري هست و با اينكه دندون نداره ميشه يه جورايي صحبتشو فهميد و از گذشته باهاش حرف زد. حتي يكي دو باري هم باهاش در مورد صحت وجود اجنه در آقچري بحث كرديم ، اگه بشه يه جوري رديف كنيم كه دندون مصنوعي براش بگيريم كه ديگه غوغاست ، همونطوري كه ميدونيد ” كرم ” يه پيلاسگ و يه قولائك گربه داره ، ما هم از اين فرصت استفاده كرديم و در تابستان 87 اين كليپ رو گرفتيم. در اين كليپ شاهد رفت و آمد سگ و گربه با كرم هستيد.

آقچري - كرم

دانلود كليپ با فرمت 3gp در حجم 838 كيلوبايت

بدون شرح …

كرسي نشيني در آقچري

از سمت راست : ذبيح آقانبي ، احداله آقانبي و محمدعلي محمد عليزاده

البته اين فايل صوتي مربوطه به تابستان مي‌شه، اما تا امروز مجال منتشر شدنش فراهم نشده بود. به هر حال به سراغ يكي از اهالي روستاي آقچري رفتيم، ماه شكري نامي كه در حال حاضر مسئوليت حمام عمومي روستا را عهده دار است.

از او پرسيدم كه قضيه وجود اجنه در حمام ده چيه كه بعضي‌ها اون رو تعريف مي‌كنن؟ كه ايشون هم آب پاكي را ريخت رو دستمون و از پايه و اساس همه چيز رو تكذيب كرد! گفت ما كه چيزي نديديم تا حالا! شب هم ميام اينجا و خبري نيست! ديگه قضاوت با خودتون !

» دانلود فايل صوتي با حجم 263 كيلوبايت