درباره روستاي آقچري

روستای آقچری در غرب تهران واقع شده و ۱۱۰ کیلومتر از تهران تا این روستا فاصله است. این روستا نزدیک شهر طالقان و از توابع شهر آبیک در استان قزوین بوده و برای رسیدن به آن باید از شهر های کرج ، هشتگرد و آبیک بگذریم و وارد جاده طالقان شویم. سپس با پشت‌سر گذاشتن شهرک زیاران و روستای خوزنان می‌توان وارد این روستا شد. روستای آقچری تقریباً ۵۰ کیلومتر با استان قزوین فاصله دارد. وجود اماکن دیدنی و مردمی خون گرم ، آب و هوای معتدل و از همه مهم‌تر شهدای هشت سال دفاع مقدس بر ویژگی‌های این روستا افزوده است. موقعیت دقیق این روستا بعد از زیاران می‌باشد.
آقچری در لغت به معنای چراگاه سفید بوده و یک واژه ترکی است. این روستا دارای معادن سنگ بوده که سهام دارانی را به خود جذب کرده‌ است.

جستجو
جديدترين نظرات ارسالي
خبرنامه پيامكي

 SMS: 20009195151505
شما می توانید با ارسال عدد 1 به شماره پیامک سایت عضو خبرنامه پیامکی شده و آخرین اخبار سایت را از طریق موبایل دریافت نمائید
Email : aqchari |@| gmail.com

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘گزارش‌هاي تصويري’

در ايام ماه مبارك رمضان هر شب مسجد روستاي آقچري ميزبان اهالي بوده و سفره افطاري به همت اهالي داير گرديده است. همچنين در ليالي قدر مراسم ويژه‌اي در مسجد روستا برگزار گرديد. اين مراسم پس از افطاري با برگزاري نماز جماعت، دعاي جوشن كبير، سخراني و مداحي ادامه داشت. تصاوير زير در شب بيست و سوم ماه مبارك رمضان 89 تهيه شده كه از ديدگاه شما مي‌گذرد.

همانطور كه مي‌دانيد در روستاي آقچري اسطبل اسبي وجود دارد. اين كليپ كوتاه نيز در مرداد ماه از اسطبل اسب تهيه شده است. فرمت اين كليپ 3GP بوده و در گوشي موبايل قابل پخش است. براي پخش در رايانه نيز مي‌توان از نرم‌افزار  3GP Player استفاده كرد.

دانلود كليپ اسطبل اسب با حجم 3.04 مگابايت

یکی از چشمه‌های روستای آقچری با آبی گوارا و زلال، خروس چشمه نام دارد. علت نام‌گذاری آن، بنا به پرس‌و‌جوهای ما، وجود یک قطعه خروس طلا بوده که مردمان روستا بر این باورند درگذشته گنجی در این چشمه که خروس طلایی بوده یافت شده و بر همین اساس، این چشمه به “خروس چشمه” نام‌گذاری شده است.

در ضلع شمالی این چشمه، آبشاری مصنوعی و زیبایی وجود دارد که جلوه خاصی را به این منطقه افزوده است. البته این آبشار نهایتاً به خروس چشمه منتهی می‌شود.

اسپرسان محله‌ايست زيبا كه در روستاي آقچري واقع شده است. علت نام گذاري اين محل، وجود گياهي به نام اسپرسان مي‌باشد. وجود ويلاها و خانه‌هاي چشم‌گير و مدرن در اين محله و همچنين چشمه حسن‌بك در انتهاي اين مكان بر زيباي‌هاي آن افزوده است. در فصل بهار نيز رويش گل و گياهاني زيبا نظير لاله وحشي زيبايي‌هاي خاص خودش را دارد كه اسپرسان نيز از اين امر مستثني نيست.

همانطور كه در ابتداي مطلب اشاره شد، در انتهاي محله اسپرسان چشمه‌اي به نام حسن‌بك با آبي گوارا و زلال وجود دارد كه تصاوير زير خود گوياي اين مطلب است.

روستاي آقچري داراي حيواناتي نظير اسب، گاو، بز كوهي، الاغ، سگ و همچنين گوسفند مي‌باشد. البته اين‌ها حيوانات اهلي روستا هستند و طبق گفته اهالي در روستا حيوانات ديگري نظير خوك نيز وجود دارد. در ارديبهشت ماه هم كه بنده در روستا بودم سعي كردم تصاويري در اين زمينه تهيه كنم كه از نگاه شما بازديدكنندگان محترم مي‌گذرد. دو تصوير اول كه اسب و گاو هستند در تپه‌هاي اطراف امام زاده روستا و تصاوير بعدي از گله بز و گوسفند و الاغ بوده كه بعد از خروس چشمه اسكان يافته‌اند.

روز شنبه مورخ 25 / 2 / 89 ساعت 10 صبح تصميم به كوه‌نوردي در ارتفاعات روستاي آقچري گرفتيم. شروع حركت از حمامي دره آغاز شد. هدفمان هم تفريح و ورزش بود و هم چيدن گياهي به نام والك كه به آتِك نيز معروف است. والَك گياهي است كوهي كه علاوه بر طعم و عطر و بويي كه دارد بسيار مفيد و كمياب نيز مي‌باشد. تقريباً نيم ساعتي از شروع حركتمان گذشته بود كه اين عكس را تهيه كردم كه در آن خانه‌هاي روستاي آقچري كاملاً مشهود است :

 

 كوه‌نوردي ادامه داشت تا اينكه گل‌هاي بسيار زيباي زرد رنگي كه در يك ناحيه تجمع كرده بودند، نظرمان را جلب كرد. در اين تصوير اگر دقت كنيد علاوه بر اين گل‌هاي زرد رنگ، نمايي دور از قسمت سكنه نشين روستاي آقچري كاملاً مشهود است.

تقريباً بيش از 2 ساعت از كوه‌نوردي ما در ارتفاعات روستاي آقچري گذشته بود كه تصوير زير را گرفتيم. همانطور كه مشخص است به قدري بالا رفته‌ايم كه قسمت سكنه نشين روستاي آقچري به زحمت قابل رويت و تشخيص است.

 همچنين علاوه بر تصاوير بالا شما مي‌توانيد كليپ‌هاي ويدئويي زير را كه در همين زمينه تهيه شده است، دانلود كنيد. فرمت اين تصاوير 3GP (فرمت قابل پخش در موبايل) بوده كه توسط نرم افزار 3GP Player و KM Player در رايانه نيز قابل پخش مي‌باشد.

دانلود كليپ ويدئويي شماره 1 – حجم 1,93 مگابايت
دانلود كليپ ويدئويي شماره 2 – حجم 1,38 مگابايت
دانلود كليپ ويدئويي شماره 3 – حجم 1,71 مگابايت

حاشيه كوه‌نوردي : در هنگام برگشت به روستا، باران شديدي بارديد و باعث لغزنده شدن سطح كوه شد.

همانطور که می دانید روستای آقچری در غرب تهران واقع شده و از توابع شهرستان آبیک در استان قزوین می باشد و برای رسیدن به این روستا باید از جاده طالقان استفاده کنیم. جاده طالقان تقریباً 15 کیلومتر بعد از سیمان آبیک بوده که از این جاده می توان به روستاهایی نظیر آقچری، خوزنان، صمغ آباد و شهرک زیاران و شهرک اصلی طالقان و روستاهای بالا طالقان دسترسی داشت.

در اوایل جاده طالقان، به شهرک زیاران می رسیم. شهرک زیاران در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته و هم اکنون دارای امکانات رفاهی و تفریحی خوبی می باشد. در این شهرک، فروشگاه بزرگی به نام “فروشگاه ایلوند” قرار دارد که اکثر مردم روستای آقچری از این فروشگاه مواد غذایی، میوه و لبنیات مورد نظر خود را تهییه می کنند. جالب است بدانید که فروشگاه مواد غذایی ایلوند داری سایت به نشانی Ilvand.ir  نیز بوده و همچنین کارکنان آن به سایت آقچری لطف داشته و دیدگاه های خود را همواره در سایت روستا درج می کنند.

 

بعد از عبور از شهرک زیاران و روستای خوزنان، به اولین نیروگاه خورشیدی کشور می رسید. این نیروگاه خورشیدی در ابتدای جاده ورودی روستای آقچری قرار گرفته است.

و نهایتاً بعد از این نیروگاه خورشیدی، سنگ بزرگی (بخوانید پیلا سنگ !) را مشاهده می کنید که روی آن نوشته شده ” به روستای آقچری خوش آمدید ” …