درباره روستاي آقچري

روستای آقچری در غرب تهران واقع شده و ۱۱۰ کیلومتر از تهران تا این روستا فاصله است. این روستا نزدیک شهر طالقان و از توابع شهر آبیک در استان قزوین بوده و برای رسیدن به آن باید از شهر های کرج ، هشتگرد و آبیک بگذریم و وارد جاده طالقان شویم. سپس با پشت‌سر گذاشتن شهرک زیاران و روستای خوزنان می‌توان وارد این روستا شد. روستای آقچری تقریباً ۵۰ کیلومتر با استان قزوین فاصله دارد. وجود اماکن دیدنی و مردمی خون گرم ، آب و هوای معتدل و از همه مهم‌تر شهدای هشت سال دفاع مقدس بر ویژگی‌های این روستا افزوده است. موقعیت دقیق این روستا بعد از زیاران می‌باشد.
آقچری در لغت به معنای چراگاه سفید بوده و یک واژه ترکی است. این روستا دارای معادن سنگ بوده که سهام دارانی را به خود جذب کرده‌ است.

جستجو
جديدترين نظرات ارسالي
خبرنامه پيامكي

 SMS: 20009195151505
شما می توانید با ارسال عدد 1 به شماره پیامک سایت عضو خبرنامه پیامکی شده و آخرین اخبار سایت را از طریق موبایل دریافت نمائید
Email : aqchari |@| gmail.com

Archive for جولای, 2009

در اين جلسه كه با حضور جمع كثيري از اهالي روستا، مسئولين شورا و تعاوني سنگ معدن برگزار شد علاوه بر سخراني و ارائه گزارش كار، راي گيري انتخاب هيئت مديره و بازرسين تعاوني سنگ معدن روستا با مشاركت 60 درصدي اعضا انجام گرديد. در زير تصاويري از اين رويداد كه در مسجد روستا انجام گرفت درج شده است.

( تصوير 1 – فراهم كردن مقدمات براي شروع راي گيري )

بقيه تصاوير در ادامه مطلب …

ادامه مطلب »

امام‌زاده محمد و عبدالله از نوادگان امام كاظم (ع) :
در روستاي آقچري زيارت‌گاه مقدسي از نوادگاه امام موسي كاظم (ع) قرار دارد كه مورد توجه سكنه روستا و سايرين قرار گرفته است. ضريح جديد نيز نصب گرديده است.

امام زاده محمد و عبدالله از نوادگان امام كاظم (ع)

اسپرسان :
نام محلي است زيبا و ديدني با خانه‌هايي مدرن كه در روستاي آقچري واقع شده است. علت نام‌گذاري آن نيز وجود گياهي به نام “اسپرسان” مي‌باشد. در اين محل همچنين چشمه‌اي روان جريان دارد.

اسپرسان

اسب چشمه :
پائين آستانه مقدس امام‌زاده روستاي آقچري دره‌اي است كه در آن چشمه اي با آب زلال و گوارا جريان داشته كه به “اسب چشمه” معروف است. در اين محل همچنين بوته‌هاي تمشك جنگلي نيز وجود دارد.

اسب چشمه

الماسي دره :
پائين دره امام‌زاده روستاي آقچري به “الماسي دره” مشهور است. البته علت نام‌گذاري آن هنوز مشخص نيست ولي به احتمال فراوان در اين محل الماسي پيدا شده كه اين نام را مطابق با آن انتخاب كرده‌اند.

الماسي دره

خروس چشمه :
اين چشمه كه از آب گوارا و ثمر بخشي برخوردار است به اين دليل كه در گذشته در اين محل قطعه‌اي از خروس طلا يافت شده،”خروس چشمه” نام‌گذاري شده است.

خروس چشمه

آستانه مقدس شهدا :
روستاي شهيد پرور آقچري ، مقبره مقدس شهداي هشت سال دفاع مقدس كه نياز به توضيح خاصي ندارد. جهت شادي روح شهداي اسلام دعا كنيد.

شهدا آقچري

كاهم دره :
بعد از عبور از گورستان روستاي آقچري و طي مسافتي كوتاه و نزديك به خروس چشمه دره‌اي با درخت‌هايي نظير گردو و آلبالو و تمشك وجود دارد كه به “كامبور دره” مشهور است.

كاهم دره

مسجد روستاي آقچري :
اين مسجد كه به مسجد امام حسين (ع) مشهور است از گذشته در روستا بوده  و هم‌اكنون بازسازي شده است. مسجد روستاي آقچري جزء قديمي‌ترين بناهاي روستا به شمار مي‌آيد.

مسجد روستاي آقچري