درباره روستاي آقچري

روستای آقچری در غرب تهران واقع شده و ۱۱۰ کیلومتر از تهران تا این روستا فاصله است. این روستا نزدیک شهر طالقان و از توابع شهر آبیک در استان قزوین بوده و برای رسیدن به آن باید از شهر های کرج ، هشتگرد و آبیک بگذریم و وارد جاده طالقان شویم. سپس با پشت‌سر گذاشتن شهرک زیاران و روستای خوزنان می‌توان وارد این روستا شد. روستای آقچری تقریباً ۵۰ کیلومتر با استان قزوین فاصله دارد. وجود اماکن دیدنی و مردمی خون گرم ، آب و هوای معتدل و از همه مهم‌تر شهدای هشت سال دفاع مقدس بر ویژگی‌های این روستا افزوده است. موقعیت دقیق این روستا بعد از زیاران می‌باشد.
آقچری در لغت به معنای چراگاه سفید بوده و یک واژه ترکی است. این روستا دارای معادن سنگ بوده که سهام دارانی را به خود جذب کرده‌ است.

جستجو
جديدترين نظرات ارسالي
خبرنامه پيامكي

 SMS: 20009195151505
شما می توانید با ارسال عدد 1 به شماره پیامک سایت عضو خبرنامه پیامکی شده و آخرین اخبار سایت را از طریق موبایل دریافت نمائید
Email : aqchari |@| gmail.com

Archive for مارس, 2010

ضمن تبریک فرارسیدن سال 1389 هجری خورشیدی، با خبر شدیم که در مورخ 17 فروردین 89 تعدادی از اهالی روستای آقچری به سفر زیارتی سوریه از طریق خطوط هوایی کشور اعزام خواهند شد.

اطلاعات تکمیلی : پرواز هواپیما ساعت 7 صبح بوده که مسافرین می بایست ساعت 4 صبح در فرودگاه امام خمینی (ره) حاضر باشند.

سال خوبی را برایتان آروز می کنیم.

مراسم سالگرد ختم رحیم شیرازی ( عمو رحیم خان ) و معصومه شیرازی ( معصوم خاله ) مصادف با پنجشبه 13 اسفند. تصاویر زیر که توسط خانم معصومه تقوی پور گرفته شده نمایانگر این مراسم در قبرستان آقچری است. روحشان شاد.

چشمه ای که نزدیک اسبی چشمه راه افتاده بود و مثل اینکه منبعش کوهها و آب شدن برف های اطراف بود ، نمای زیبایی رو درست کرده بود. عکس های زیر با نزدیکی میلی متری دوربین به آب زلال چشمه گرفته شده. امیدوارم لذت ببرید.

»» مردم شهر به یک چینه چنان می نگرند که به یک شعله ، به یک خواب لطیف ، خاک موسیقی احساس ترا می شنود. ( باباطاهر )

امسال تهران و کرج خبری از برف نبود ، اما خوشبختانه امسال هم از دیدن این نعمت الهی بی بهره نموندیم و بعد از عزیمت به آقچری ، بنا به خوشقدمی ما !! یه برفی هم بارید که یه ساعته چند سانتی متر رو زمین نشست. اونطوری که از بقیه میشنویدیم ، برفی به این شدت و خوبی امسال آقچری رو سفید پوش نکرده بود. تو اون برف بیرون رفتن و بعد اومدن توی خونه و نشستن زیر کرسی ، یه حال و هوای دیگه ای داره. تصاویر زیر به ترتیب در هنگام بارش برف و بعد از قطع بارش نمایانگر این نعمت خداوندی است.

هنگام بارش ( خانه ی محمد علی آقا ) :

بعد از برف ( نزدیک امامزاده و بالای اسبی چشمه ) :

چهارشنبه ای ( 12 اسفند ) بعد از اذان مغرب و نماز بود که آقا رضا سرزده به خونه اومد. ما هم بعد از سلام و علیک و کمی صحبت فرصت رو غنیمت شمرده یه عکس از ایشون که زیر کرسی هم هست گرفتیم. لازم به ذکره که آقا رضا شیرازی مسجدبان روستای آقچری است. همونطوری که خودش می گفت ، زن و فرزنداش زیاران هستن و خودش آقچری هست ، چون فعلا در آقچری مکان آموزشی فعال وجود نداره.

بله … GPRS هم تو آقچری فعال شد و حالا میشه به راحتی و با سرعت بالا به اینترنت کانکت شد. این اخبار کاملاً موثقه و شخصاً وقتی دیروز آقچری بودم ( مورخ 13 اسفند ) از این افتخار ملی مطلع شدم. البته ایرانسل کسی نداشت که تست کنیم ولی همراه اول که با سرعت خوبی صفحات رو بارگذاری می کرد ما هم فرصت رو غنیمت شمردیم و هر 10 دقیقه یه بار ایمیلمون رو چک می کردیم. زنده باد آقچری …. !

روز پنج‌شنبه مورخه 13 / 12 / 88 براثر بارش برف ناگهاني در روستا، آقچري سفيدپوش شد. بارش برف به حدي بود كه در مدت يك ساعت، چندسانتي‌متر برف در روستا نشست و رفت‌ و آمد در روستا را براي مدتي، مختل كرد.
تصوير زير خود گوياي اين خبر مي‌باشد :

همچنين در اين روز برفي، مردم به قبرستان روستا مشرف شدند و با قرائت فاتحه، شادي روح رفتگان را از خداوند مسئلت كردند. تصوير زير، آرامگاه ابدي مرحوم اصغر حامدي مي‌باشد :

ازطرفي، اين روز سالگرد ختم يكي از بزرگان روستا (مرحوم آقاي رحيم شيرازي) بود كه در روستا مراسم ختم برگزار گرديد و در مسجد از ميهمانان،‌ پذيرايي شد :